Dzisiaj jest: 28.10.2021, imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty

Reklama:

Nie cukrzymy! Kolejne bezpłatne badania dla mieszkańców

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 351 Autor:

W powiatach wejherowskim, puckim oraz w Gdyni wystartował program profilaktyki cukrzycy typu 2.

Nie cukrzymy! Kolejne bezpłatne badania dla mieszkańców

W powiatach wejherowskim, puckim oraz w Gdyni wystartował program profilaktyki cukrzycy typu 2. Z bezpłatnych badań mogą korzystać mieszkańcy aktywni zawodowo, głównie w wieku od 35 do 64 r.ż., którzy są w grupie podwyższonego ryzyka. Program od kilku miesięcy jest już realizowany w Sopocie, Gdańsku, Stegnie, gminie i mieście Tczew oraz powiecie gdańskim.
 

Strona internetowa niecukrzymy.pl z ciekawymi artykułami i wywiadami, strona na facebooku NieCukrzymy, spotkania z pracodawcami, a wkrótce także kanał na YouTube z filmami o tematyce kulinarnej, sportowej i zdrowotnej dla osób zagrożonych cukrzycą – to tylko część kampanii informacyjno-edukacyjnej, realizowanej w ramach programu profilaktyki cukrzycy typu 2, jaką dla mieszkańców Gdyni, Wejherowa, Redy, Rumi, Pucka, Kosakowa, Władysławowa, Helu, Jastarni, Luzina i Szemuda przygotowało Gdyńskie Centrum Zdrowia.  Partnerem  projektu jest Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Gdyni.
 

Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia i zła dieta. Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. 

Na czym polega metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2?

Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat.
 

Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.
 

Celem projektu jest wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców poprzez:

  • zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2,
  • podniesienie świadomości zdrowotnej,
  • redukcję czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

Miliony złotych na walkę z cukrzycą

Program Profilaktyki Cukrzycy współfinansowany jest ze środków europejskich RPO WP na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 5 projektów:

Szósty projekt – w powiecie kartuskim – jest w przygotowaniu.

Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy europejskich. W ramach 6 projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych: w Gdyni będzie to 300 osób, a w powiatach wejherowskim i puckim po 100 osób.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! Wszystkich Świętych 2021 – zmiany w organizacji ruchu w Rumi