Dzisiaj jest: 28.7.2021, imieniny: Ady, Wiwiany, Sylwiusza

Przy MDK-u w Rumi stanęła plenerowa wystawa o rumskim lotnisku

Dodano: miesiąc temu Czytane: 196 Autor:

Zachęcamy do obejrzenia plenerowej wystawy pt. „Skrzydła nad Rumią”.

Przy MDK-u w Rumi stanęła plenerowa wystawa o rumskim lotnisku

Zachęcamy do obejrzenia plenerowej wystawy pt. „Skrzydła nad Rumią”. Na dziesięciu planszach przedstawione zostały interesujące opowieści, nieznane dotąd źródła historyczne oraz rzadkie fotografie rumskiego lotniska. Wystawa jest dostępna przy Miejskim Domu Kultury w Rumi.

Dzieje rumskiego lotniska to jeden z najciekawszych epizodów lokalnej historii. Był to obiekt, w którym rodziło się polskie lotnictwo sportowe i cywilne, oraz punkt spotkań przedwojennych asów lotnictwa. Blisko sto lat temu słynny Aeroklub Gdański wybrał Rumię na swoją siedzibę i zaczął szkolić tu swoich pilotów oraz organizować liczne zawody sportowe. Później uruchomiono tu cywilny port lotniczy. Z Rumi można było dolecieć do Kopenhagi czy Mediolanu. Testowano tu również najnowocześniejsze, sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych, samoloty pasażerskie.

Współcześnie nie pozostało zbyt wiele śladów po tych wydarzeniach. Zostały one jednak zapisane w dokumentach i ludzkiej pamięci. Celem wystawy „Skrzydła nad Rumią” jest przypomnienie o tych wyjątkowych dziejach.

Koncepcja merytoryczna: Dariusz Rybacki, pełnomocnik burmistrza Rumi do spraw historii miasta
Opracowanie graficzne: Maksymilian Bronk
Dodaj Bezpłatne Ogłoszenia w Portalu MiastoRumia.pl