Dzisiaj jest: 24.9.2021, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Reklama:

Prawdziwe tłumy na festynie z okazji dnia patrona Rumi

Dodano: miesiąc temu Czytane: 124 Autor:

Zespół Papa D był gwiazdą festynu rodzinnego zorganizowanego z okazji dnia patrona Rumi, czyli świętego Jana Bosko.

Prawdziwe tłumy na festynie z okazji dnia patrona Rumi
Zespół Papa D był gwiazdą festynu rodzinnego zorganizowanego z okazji dnia patrona Rumi, czyli świętego Jana Bosko. Nie zabrakło również sportowych atrakcji oraz zabaw.
Wydarzenie odbywało się w niedzielne popołudnie (15 sierpnia) na boisku przy ul. Bukowej, w przeddzień 206. rocznicy narodzin patrona.
Dzisiaj przypominamy postać naszego patrona Jana Bosko. To był wyjątkowy człowiek, prawdziwy wzór do naśladowania. Osoba mocno zaangażowana w pracę z dziećmi i młodzieżą. Jestem niezmiernie dumny, że to właśnie on jest naszym patronem – podkreślał burmistrz Michał Pasieczny.
Tuż po oficjalnym otwarciu odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy samorządowcami z Rumi, których kapitanem był burmistrz Michał Pasieczny, i „resztą świata”. Zmagania na boisku zakończyły się wynikiem 7:1 dla gospodarzy. Bramki w spotkaniu zdobyli: Michał Pasieczny (2), Krystian Żołnierewicz (2), Rafał Siemaszko (2), Arkadiusz Skrzyński (1), Karol Byra (1).
Równocześnie na odwiedzających czekały różnorodne stoiska, strefa gastronomiczna, a także atrakcje dla całych rodzin – w tym dmuchane zjeżdżalnie, mini zoo, spektakl teatralny, rodzinny konkurs rysunkowy nawiązujący do 45-lecia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi.
Zwieńczeniem atrakcji był występ Pawła Stasiaka z zespołem Papa D.  W trakcie blisko dwugodzinnego koncertu licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć największe przeboje zespołu m.in. Panorama Tatr, Czarny Śnieg, Pocztówka z Wakacji, czy Nasz Disneyland.
Organizatorem rodzinnego festynu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Jan Bosko, na wniosek wielu osób oraz instytucji, został ustanowiony patronem miasta w styczniu 2016 roku. Choć założyciel salezjanów nigdy nie odwiedził miasta nad Zagórską Strugą, to przedstawiciele jego towarzystwa są tu obecni od ponad 80 lat. W 1937 roku stworzyli w Rumi placówkę wychowawczą, która ogromnie wpłynęła na kulturę i system wartości lokalnej społeczności. Natomiast obecnie prowadzą oni przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum oraz liceum, a także organizują oratoria i uczestniczą w życiu duchowym lokalnych parafii.
Z tego powodu duchowni, mieszkańcy oraz przedstawiciele władz miasta – poprzez uchwałę o wyborze patrona – zwrócili się z prośbą o przyznanie Rumi patrona w postaci świętego Jana Bosko. Dokumentacja została przesłana do Rzymu, gdzie Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przedłożyła Ojcu Świętemu Franciszkowi szczegółową prośbę o potwierdzenie patronatu.
Dekret został podpisany 4 października 2018 roku i przekazany przez księdza arcybiskupa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, metropolicie gdańskiemu. Tym samym od publicznego ogłoszenia woli papieża Franciszka, co nastąpiło 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, święty Jan Bosko oficjalnie stał się duchowym opiekunem Rumi. Tym samym liturgiczny obchód ku jego czci został podniesiony ze wspomnienia obowiązkowego do rangi uroczystości, która będzie obchodzona 31 stycznia każdego roku we wszystkich rumskich kościołach i kaplicach.
Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Bezpieczna Rumia nr 41 - Budżet Obywatelski - Zagłosuj za Twoim Bezpieczeństwem !