Dzisiaj jest: 24.9.2021, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Reklama:

Miejska biblioteka w Rumi pod nowymi sterami

Dodano: 2 tygodnie temu Czytane: 75 Autor:

Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi, po 30 latach pracy przechodzi na emeryturę.

Miejska biblioteka w Rumi pod nowymi sterami

Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi, po 30 latach pracy przechodzi na emeryturę. Nowego kierownika jednostki poznamy na początku listopada tego roku.
 

Pożegnanie Krystyny Laskowicz odbyło się 1 września w Stacji Kultura. Był to wieczór pełen wzruszeń, radosnych wspomnień i ciepłych spotkań. Za lata współpracy dziękowali ustępującej dyrektorce samorządowcy, na czele z burmistrzem Michałem Pasiecznym, przedstawiciele miejskich jednostek, bibliotekarze, ludzie kultury i nauki oraz czytelnicy.

W związku z pani odejściem na zasłużoną emeryturę – w imieniu własnym, władz samorządowych oraz lokalnej społeczności – ogromnie dziękujemy za poświęcenie i pracę, która została włożona w rozwój Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. Mamy nadzieję, że reprezentowane przez panią wartości będą przykładem dla kolejnych osób pełniących funkcję dyrektora – powiedział burmistrz Michał Pasieczny. – Życzymy również, by w przyszłości mogła pani realizować swoje marzenia, pasje i plany, które do tej pory, ze względu na pracę zawodową, były spychane na dalszy plan. Oby udało się pani znaleźć czas na odpoczynek w gronie najbliższych. Niech sprzyja pani wszelka pomyślność, zdrowie i pogoda ducha – dodał.

Stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi Krystyna Laskowicz pełniła nieprzerwanie od kwietnia 1991 roku. Karierę rozpoczynała w małym gabinecie, w starej książnicy zlokalizowanej przy ulicy Pomorskiej 11. Pod jej skrzydłami rumska biblioteka przeszła znaczącą metamorfozę – zaczęła podejmować różnorodne działania edukacyjne, kulturalne i komunikacyjne, co przełożyło się m.in. na rekordowy wzrost liczby czytelników i wypożyczanych książek, bogatą ofertę oraz liczne nagrody na ogólnopolskiej arenie. Tym samym jednostka stała się nowoczesnym centrum, które trwale wpisało się w kulturalną mapę miasta.

Te 30 lat mojej pracy to okres pełen wyzwań związanych z okresami transformacji ustrojowej oraz rewolucji cyfrowej. Wydaje mi się, że kluczowe były dwie daty: 1989 rok, czyli zmiana ustrojowa, oraz 2004 rok, czyli zmiana cywilizacyjna po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej – przyznała Krystyna Laskowicz. – Oczywiście te daty traktuję umownie, bo w obu przypadkach był to proces, który miał również wpływ na biblioteki. W 1991 roku wygrałam konkurs na dyrektora i wraz z nowym ustrojem budowałam samodzielną instytucję, mocno osadzoną w lokalnym środowisku. Natomiast po 2004 roku nastąpiła zmiana cywilizacyjna – dzięki programom unijnym zmieniła się sytuacja finansowa samorządów, w tym również bibliotek. Zanim w 2014 roku powstała Stacja Kultura, biblioteka w Rumi została w pełni skomputeryzowana, zyskała dostęp do szerokopasmowego internetu, w 2011 roku wybudowana została nowoczesna, świetnie wyposażona filia, a inna zyskała większy lokal. Spektakularny jednak pozostanie sukces Stacji Kultura – podsumowała.

Zwieńczeniem spotkania był występ Kingi Rataj z zespołem, która za sprawą swojego wokalu przeniosła słuchaczy do melancholijnej Portugalii. Koncert był współfinansowany przez Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki.
 


Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi powstała 1 grudnia 1948 roku w prywatnym mieszkaniu. Od tego czasu jej główna siedziba zmieniała się kilkukrotnie, by ostatecznie przenieść się na dworzec kolejowy, gdzie od 2014 roku funkcjonuje pod nazwą Stacja Kultura, podbijając serca czytelników i nie tylko.
 

Stacja Kultura jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu. Zapoczątkowała tym samym nowy trend rewitalizacji dworców na cele kulturalne. Społeczny charakter przemiany miejsca, przyjazny i otwarty stosunek do użytkowników oraz współtworzona przez rumian bogata oferta edukacyjna i kulturalna sprawiają, że jednostka odnotowuje rekordowe wzrosty liczby czytelników i odwiedzin, mimo że w ogólnopolskim czytelnictwie zauważalna jest tendencja spadkowa.
 

Jednostka poza działalnością biblioteczną organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne. Odbywają się tu spotkania autorskie, zapraszani są znakomici goście ze świata sztuki, nauki i kultury. Organizowane są konferencje, koncerty, festiwale, wernisaże, wystawy, warsztaty: teatralne, plastyczne, taneczne czy fotograficzne oraz rozmaite zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Bezpieczna Rumia nr 41 - Budżet Obywatelski - Zagłosuj za Twoim Bezpieczeństwem !