Dzisiaj jest: 24.9.2021, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Reklama:

Budżet Obywatelski „Rumia 2022” – pierwsze głosy oddane

Dodano: 2 tygodnie temu Czytane: 134 Autor:

Sekundę po północy rozpoczęła się walka o głosy w rumskim Budżecie Obywatelskim 2022.

Budżet Obywatelski „Rumia 2022” – pierwsze głosy oddane

Sekundę po północy rozpoczęła się walka o głosy w rumskim Budżecie Obywatelskim 2022. Od tego momentu każdy mieszkaniec miasta może elektronicznie wybrać najlepsze jego zdaniem projekty – jeden inwestycyjny, jeden prospołeczny i jeden zielony. Z kolei pierwsze głosy w tradycyjnej formie, czyli papierowej, rumianie mieli szansę wrzucić do urny podczas konferencji, która odbyła się w poniedziałek 13 września w Klubie Integracji Społecznej.
 

Głosowanie potrwa dwa tygodnie, do 27 września. W tym czasie mieszkańcy Rumi wybiorą najlepsze spośród 47 projektów, na których realizację miasto przeznaczy łącznie 1,5 miliona złotych. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 12 października podczas uroczystej gali.

W rumskim Budżecie Obywatelskim każdy mieszkaniec, bez względu na wiek, może wytypować najlepsze jego zdaniem projekty na dwa sposoby. Jednym z nich jest wejście na stronę internetową: rumia.budzet-obywatelski.org i kliknięcie w okienko „Głosuj online”. Drugi sposób polega na wypełnieniu papierowego formularza. Arkusze są dostępne w czterech placówkach: Urzędzie Miasta Rumi, Miejskim Domu Kultury w Rumi, Stacji Kultura oraz Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Formularze będzie można pobrać również w mobilnych punktach, podczas miejskich wydarzeń.  
 

Symbolicznej inauguracji głosowania dokonali w Klubie Integracji Społecznej mieszkańcy będący przedstawicielami różnych grup społecznych: przedszkolaków, rodziców, opiekunów, osób niepełnosprawnych, seniorów oraz strażników miejskich. Każdy wytypował najlepszego jego zdaniem projekty, oddając głos w formie papierowej lub elektronicznej.

Warto wziąć udział w głosowaniu, ponieważ są to pomysły zgłaszane przez obywateli. My wybraliśmy projekt, który jest ważny dla nas, ponieważ znajduje się blisko naszego domu. Jest to plac zabaw, przyszłościowa inwestycja, z której skorzystają nasze dzieci – mówi Krzysztof Kaleta, tata trojaczków. – Mieszkamy w Rumi od trzech lat i od tego czasu co roku składamy nasze podpisy, głosując w Budżecie Obywatelskim – dodaje Magdalena Kaleta, żona pana Krzysztofa.

Myślę, że każda inicjatywa, która opiera się na współpracy samorządu z mieszkańcami, jest dobra, ponieważ daje nam wpływ na to, co się dzieje w mieście. To jest naprawdę dobre przedsięwzięcie – podsumowuje Dominik Gołąbek, student z niepełnosprawnościami.

Ze statystyk wynika, że inicjatywa cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób od 26. do 49. roku życia, zwłaszcza wśród kobiet. Większa liczba głosów (łącznie) oddawana jest na projekty inwestycyjne – takie też zgłaszane są częściej do programu. Wyjątkiem jest edycja 2020, w której zgłoszono więcej koncepcji prospołecznych.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Bezpieczna Rumia nr 41 - Budżet Obywatelski - Zagłosuj za Twoim Bezpieczeństwem !