Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Jak mówić o książkach, aby młodzi nas słuchali? – booktalking w Stacji Kultura w Rumi

Dodano: miesiąc temu Czytane: 149 Autor:

W jaki sposób zachęcać młodych do czytania? Jak rozmawiać o książkach, aby prowokować ciekawe dyskusje i rozbudzać literackie zainteresowania? – na te i inne pytania dotyczące czytania wśród dzieci i młodzieży odpowiadać będzie dr Michał Zając. Doświadczony promotor metody booktalkingu 29 września w godz. 12:30-16:00 w Stacji Kultura poprowadzi warsztaty dla dorosłych, którzy poszukują innowacyjnych metod pracy z książką. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisów można dokonać pod adresem mailowym: promocja@bibliotekrumia.pl.

Czym jest booktalking?

Booktalking, nazywany także „gawędami o książkach”, to krótkie zareklamowanie książki. Nie jest to streszczenie ani recenzja, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie. Booktalking to również dzielenie się ze słuchaczami swoim entuzjazmem do książek i zachęcanie do czytania dla przyjemności.

Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Z kamerą wśród książek. Literatura w obiektywie nowych technologii”, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

O prowadzącym: Doktor Michał Zając – od września 2008 roku piastuje stanowisko wicedyrektora Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania to: rynek książki dziecięcej (w szczególności edytorstwo i działania promocyjne), literatura dla dzieci oraz biblioteki dla dzieci i młodzieży. Aktywnie działał i działa w organizacjach pozarządowych związanych z książką, bibliotekami i ruchem wydawniczym: Fundacji Info XXI (członek zarządu 2001-2003), Polskiej Sekcji IBBY (członek zarządu podczas 3 kadencji, także obecnie) oraz Polskim Towarzystwie Bibliologicznym Oddziale Warszawskim (wiceprezes). Opublikował szereg artykułów poświęconych rynkowi książki dziecięcej (w „Guliwerze”, „Poradniku Bibliotekarza”, „Magazynie Literackim – Książki”, „Bibliotece Analiz”, „Notesie Wydawniczym”).

UWAGA ! Od 1 listopada 2021 roku nastąpi zmiana rachunków bankowych Urzędu Miasta Rumi i zamknięcie kasy.