Dzisiaj jest: 24.9.2021, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Reklama:

Oficerskie święto na ORP „Błyskawicy”

Dodano: 2 lata temu Czytane: 577 Autor:

Weszli na pokład jako podchorążowie, a zeszli z niego już jako oficerowie.

Oficerskie święto na ORP „Błyskawicy”
Weszli na pokład jako podchorążowie, a zeszli z niego już jako oficerowie. 35 świeżo upieczonych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni otrzymało awans na swój pierwszy stopień oficerski. Promocja odbyła się w piątek, 30 sierpnia, na pokładzie okrętu ORP „Błyskawica”. Po raz pierwszy w historii ceremonia była połączona z uroczystością ukończenia studiów I stopnia przez podchorążych z Kataru i Kuwejtu. 25 zagranicznych absolwentów  na pamiątkę tego wydarzenia otrzymało kordziki honorowe z rąk rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej.

Tegoroczni absolwenci gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej świętują, bo od dziś są oficerami. Oficjalnie odebrali promocje na stopień podporucznika marynarki. A wszystko na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Za nami tradycyjna, związana z tym momentem, ceremonia wojskowa. Wzięli w niej udział: parlamentarzyści, samorządowcy, zagraniczni ambasadorowie i dyplomaci, a także dowództwo Marynarki Wojennej, rodziny młodych oficerów oraz mieszkańcy Gdyni. Uroczystości rozpoczęło podniesienie flag państwowych Polski, Kataru i Kuwejtu. A to dlatego, że w tym roku uroczystość była połączona z zakończeniem studiów przez zagranicznych studentów właśnie z tych państw.

Słoneczna pogoda, jaką dzisiaj mamy, wróży naszym absolwentom piękną przyszłość. To moment, na który każdy podchorąży czeka z utęsknieniem przez 5 lat. W tym roku mamy również przyjemność goszczenia na tej uroczystości absolwentów zagranicznych, którzy kończą naszą uczelnię. Każda promocja jest wyjątkowa. Ta w dodatku jest historyczna. Po raz pierwszy na pokładzie okrętu ORP Błyskawica kordziki honorowe otrzymają oficerowie z Kuwejtu i Kataru – mówił podczas ceremonii kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. 

Następnie odegrano polski hymn narodowy i odczytano postanowienie prezydenta RP o mianowaniu na stopień podporucznika marynarki podchorążych najstarszego rocznika AMW. Aktu ich promocji dokonał gen. broni Michał Sikora, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jako pierwszy szlify oficerskie otrzymał tegoroczny prymus - Mateusz Sobolewski. W imieniu prezydenta RP wręczono mu także pałasz honorowy Marynarki Wojennej. Wcześniej nowi oficerowie złożyli uroczyste ślubowanie.

Nareszcie nadszedł ten dzień, w którym spełnia się nasze marzenie. Dziękujemy całej społeczności akademickiej za wszelkie działania, które miały na celu doprowadzić nas do tego momentu z jak najbogatszą wiedzą i kompetencjami. Stoimy dziś przed wami gotowi na wszelkie wyzwania stawiane oficerom wojska polskiego – mówił podczas uroczystości ppor. mar. Mateusz Sobolewski, tegoroczny prymus, który zabrał głos w imieniu wszystkich tegorocznych absolwentów AMW.Nowo promowanym wręczono kordziki oficerskie, które od tej pory będą nosić do ubioru galowego. Mianowanie na stopień podporucznika marynarki jest elementem ceremoniału wojskowego nawiązującym do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza. Odbywa się przez dotknięcie szablą lewego ramienia, przyklękającego przed generałem (admirałem) na jednym kolanie, podchorążego. Młody oficer wówczas wstaje i przyjmuje gratulacje. Spośród 35 nowych oficerów - 12 studiowało na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego (WNiUO), a 23 z nich na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym (WME).

Po zakończeniu promocji oficerskich na pokład okrętu weszło 10 podchorążych z Kataru oraz 15 z Kuwejtu, którzy  studiowali na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego.  Uczestniczyli oni w uroczystym zakończeniu przez nich studiów I stopnia na akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Z tej okazji odebrali z rąk rektora-komendanta pamiątkowe kordziki honorowe.

Zagraniczni podchorążowie podczas studiów nie tylko nauczyli się marynarskiego rzemiosła, ale również wojskowej dyscypliny, języków obcych - w tym języka polskiego, a także posiedli wiedzę i umiejętności praktyczne. Podchorążowie z krajów Zatoki Perskiej (Katar, Kuwejt, Arabia Saudyjska) kształcą się w polskiej uczelni od 2015 roku. To właśnie ci najstarsi w tym roku ukończyli studia. Obecnie w AMW kształci się 113 podchorążych zagranicznych.

Akademii Marynarki Wojennej to uczelnia morska, która jako jedyna w kraju kształci przyszłych oficerów Marynarki Wojennej. Uczelnia oferuje studia na 5 kierunkach wojskowych (nawigacja, informatyka, mechatronika, mechanika i budowa maszyn oraz systemy informacyjne w bezpieczeństwie), ale również na kierunkach cywilnych: nawigacja, informatyka, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, mechatronika, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo morskie państwa, systemy informacyjne w bezpieczeństwie, wojsko w systemie służb publicznych, studia marynistyczne, stosunki międzynarodowe oraz pedagogika.
Źródło: www.gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Bezpieczna Rumia nr 41 - Budżet Obywatelski - Zagłosuj za Twoim Bezpieczeństwem !