Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Balony z Helem Rumia - tel.: 531 06 96 96

Reklama:

Gdynia pamięta o Sierpniu ‘80

Dodano: 2 lata temu Czytane: 462 Autor:

Gdynia, lokalne władze, mieszkańcy i uczestnicy wydarzeń sprzed 39 lat wspólnie upamiętnili bohaterów sierpniowych strajków.

Gdynia pamięta o Sierpniu ‘80

Gdynia, lokalne władze, mieszkańcy i uczestnicy wydarzeń sprzed 39 lat wspólnie upamiętnili bohaterów sierpniowych strajków. Oprócz złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 odbyła się także gala, podczas której poznaliśmy kolejnych kilkudziesięciu laureatów odznaczenia „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia”.

Kilkaset osób, w tym wielu naocznych świadków tego, co działo się 39 lat temu spotkało się w piątkowe popołudnie pod pomnikiem upamiętniającym Ofiary Grudnia ‘70 – inną niezwykle ważną datę z kart gdyńskiej historii, której wydarzenia wiążą się z tym, co stało się 10 lat później. Podczas symbolicznej uroczystości kwiaty złożyli przedstawiciele m.in. władz Gdyni, lokalnych samorządów, organizacji i stowarzyszeń.

W drugiej części obchodów zaproszeni goście w sali koncertowej Portu Gdynia uczestniczyli w gali wręczenia kolejnych odznaczeń „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia” - przyznawanych tym, którzy wyróżnili się podczas wydarzeń z 1980 roku i mieli odwagę walczyć o wolność w trudnych i niepewnych czasach. W wyrazie wdzięczności za tamte działania organizatorzy, miasto Gdynia i Pomorska Inicjatywa Historyczna przyznały odznaczenia blisko 90 osobom. Łącznie grono ludzi, którzy zostali uhonorowani w ten sposób sięga już blisko 1000 osób.

- Chcemy pochylić się nad ludźmi, którzy w tamten szczególny czas, gdy rozpoczął się sierpień, mieli odwagę stanąć do strajku. Żeby zrozumieć jaką odwagę, determinację i mądrość mieli ci, którzy stanęli do strajku w roku 1980, trzeba sobie uzmysłowić, że za bunt przeciwko władzy i komunistycznym rządom oraz żądanie wolnych związków zawodowych władza zaledwie 10 lat wcześniej strzelała na ulicach Gdyni. Wydarzenia sierpnia stały się nie tylko drogą do wolnej Polski, ale także w sposób istotny zmieniły mapę polityczną nie tylko Polski, ale Europy, będąc inspiracją dla wielu ruchów wolnościowych na całym świecie. Czujemy się w obowiązku, by odszukać i przypomnieć postaci, które w sierpniowe dni w gdyńskich zakładach pracy miały odwagę stanąć i zastrajkować – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Podczas gali zaprezentowano także już siódmy tom albumu z cyklu „Ludzie Sierpnia '80 w Gdyni”, który zbiera wspomnienia uczestników – tym razem treść poświęcono kobietom Solidarności. W książce opracowanej przez Małgorzatę Zwiercan zawarto 77 relacji pań zaangażowanych w sierpniowe wydarzenia.

Sobotnie uczczenie pamięci


Symbolicznie złożenie kwiatów, tym razem pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 na Placu Wolnej Polski przy Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się także w sobotę.
Źródło: www.gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! „Wielkie choinek ubieranie” w Galerii Rumia !