Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Reklama:

Stacja Kultura świętowała 5. urodziny

Dodano: 2 lata temu Czytane: 226 Autor:

Trudno sobie wyobrazić świętowanie urodzin bez wręczenia prezentów i okolicznościowych atrakcji, dlatego Stacja Kultura co roku przygotowuje niespodzianki z myślą o gościach.

Stacja Kultura świętowała 5. urodziny

Trudno sobie wyobrazić świętowanie urodzin bez wręczenia prezentów i okolicznościowych atrakcji, dlatego Stacja Kultura co roku przygotowuje niespodzianki z myślą o gościach. Z okazji 5-lecia istnienia biblioteki odwiedziła ją Hanna Śleszyńska, aktorka teatralna i filmowa, która oczarowała publiczność swoim recitalem.
 

Do tej pory w ramach urodzinowych wydarzeń Stacji Kultura występowali m.in. śpiewacy i tancerze flamenco, góralscy jazzmani „Vołosi” oraz przebojowi śpiewacy operowi „Tre Voci”. Na piąte urodziny miejska biblioteka także przygotowała kulturalną perełkę – recital Hanny Śleszyńskiej. Wstęp był bezpłatny, obowiązywały jednak wejściówki.
 

Podczas środowego koncertu (11 września) można było usłyszeć m.in. hity musicalowe z repertuaru Lizy Minnelli, piosenki ze spektaklu „Criminale Tango”, a także utwory z tekstami Adama Nowaka czy Wojciecha Młynarskiego. Wśród publiczności próżno było szukać wolnych miejsc oraz osób, których recital całkowicie by nie pochłonął.
 

Świętowanie nie obyło się bez urodzinowego tortu oraz życzeń i podarunków, które wspólnie złożyli dyrektorowi biblioteki Krystnie Laskowicz wiceburmistrz Piotr Wittbrodt i przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki.

Pięć lat temu dostaliśmy niepowtarzalną szansę na stworzenie nowej biblioteki. Wykorzystaliśmy tę szansę najlepiej, jak to było możliwe – zapewnia Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. – Stacja Kultura to miejsce piękne, nowoczesne i przyjazne mieszkańcom. Miarą sukcesu są świetne wyniki czytelnictwa, wypełniony kalendarz wydarzeń oraz frekwencja. Nagrody i wyróżnienia sprawiły, że jesteśmy rozpoznawalni w całej Polsce, a nawet na świecie. Często odwiedzają nas goście zagraniczni. Stacja Kultura stała się miejscem spotkań mieszkańców, a także ważnym miejscem na mapie turystycznej Rumi – podkreśla.

Jak podkreślają pracownicy Stacji Kultura, celebrowanie 5. urodzin nieco się przedłuży, ponieważ w październiku do rumskiej biblioteki zawitają kolejni znani i lubiani goście, a wśród nich Grupa Filmowa Darwin, czyli charyzmatyczni, pełni energii młodzi aktorzy, tworzący jeden z najbardziej profesjonalnych kanałów na polskim YouTube.
 


Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi, początkowo jako gminna jednostka, powstała 1 grudnia 1948 roku w prywatnym mieszkaniu. Od tego czasu jej główna siedziba zmieniała się kilkukrotnie, by ostatecznie przenieść się na dworzec kolejowy, gdzie od 2014 roku funkcjonuje pod nazwą Stacja Kultura, podbijając serca czytelników i nie tylko.
 

Stacja Kultura jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu. Zapoczątkowała tym samym nowy trend rewitalizacji dworców na cele kulturalne. Społeczny charakter przemiany miejsca, przyjazny i otwarty stosunek do użytkowników oraz współtworzona przez rumian bogata oferta edukacyjna i kulturalna sprawiają, że jednostka odnotowuje rekordowe wzrosty liczby czytelników i odwiedzin. Mimo że w ogólnopolskim czytelnictwie zauważalna jest tendencja spadkowa.
 

Jednostka poza działalnością biblioteczną organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne. Odbywają się tu spotkania autorskie, zapraszani są znakomici goście ze świata sztuki, nauki i kultury. Organizowane są konferencje, koncerty, festiwale, wernisaże, wystawy, warsztaty: teatralne, plastyczne, taneczne czy fotograficzne oraz rozmaite zajęcia dla dzieci i seniorów.
 

Tylko w 2018 roku z usług Stacji Kultura skorzystało prawie 13 tysięcy aktywnych czytelników, wypożyczonych zostało ponad 171 tysięcy książek, a organizowane przez placówkę wydarzenia przyciągnęły 17 tysięcy uczestników. Filie miejskiej biblioteki odnotowują łącznie ponad 12 tysięcy odwiedzin każdego miesiąca, a strona internetowa ponad 100 tysięcy wejść.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! Od 1 listopada 2021 roku nastąpi zmiana rachunków bankowych Urzędu Miasta Rumi i zamknięcie kasy.