Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Reklama:

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Rumi

Dodano: 2 lata temu Czytane: 526 Autor:

Na terenie Rumi odbył się szereg wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – ogólnopolskiej akcji promującej alternatywne formy ...

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Rumi

Na terenie Rumi odbył się szereg wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – ogólnopolskiej akcji promującej alternatywne formy poruszania się po miastach. 


Zrównoważony transport
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to przedsięwzięcie zainicjowane w 2002 roku przez Komisję Europejską. Każdego roku do kampanii na rzecz zmiany przyzwyczajeń transportowych przyłącza się kilkaset polskich miast – w tym także Rumia. Celem przedsięwzięcia jest promocja zrównoważonych, ekologicznych form mobilności: m.in. transportu publicznego, jazdy na rowerze oraz chodzenia pieszo.


Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „Chodź z nami”. Wydarzenia zorganizowane w ramach ETZT miały na celu zwrócenie uwagi na korzyści wynikające z rezygnacji z samochodu: m.in. oszczędności pieniędzy i czasu, poprawy zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywnego wpływu na środowisko oraz tworzenia przyjaznej przestrzeni miejskiej. 


Działo się w Rumi
Tegoroczna kampania zorganizowana została w dniach 16-22 września. Każdego dnia organizatorzy zapraszali mieszkańców do udziału w licznych przedsięwzięciach o różnorodnym charakterze. Z okazji ETZT przygotowano też pakiety gadżetów dla pieszych i rowerzystów, które rozdawano w godzinach porannych w pobliżu stacji kolejowych czy przystanków autobusowych.  


Nie zabrakło też propozycji dla miłośników pieszych wycieczek. W ramach kampanii zorganizowano spacer pt. „Tajemnice Starej Rumi”, podczas którego mieszkańcy mogli poznać nieznane szerzej ciekawostki historyczne dotyczące najstarszej dzielnicy naszego miasta. 


Mimo niesprzyjającej pogody w spacerze wzięło udział kilkadziesiąt osób. Niektórzy zabrali ze sobą także zwierzaki. W trakcie spaceru zwiedziliśmy najstarszą dzielnicę naszego miasta, czyli Starą Rumię. Uczestnicy mogli poznać historię ruin średniowiecznego kościoła, placu Kaszubskiego czy przedwojennego portu lotniczego, który funkcjonował na terenie dzisiejszej dzielnicy Lotnisko – mówi Darek Rybacki, twórca serialu dokumentalnego „Śladami dawnej Rumi”, współorganizator spaceru. 


Do akcji włączyły się także lokalne instytucje, firmy i placówki oświatowe. Siłownia Citygym zaprosiła mieszkańców na bezpłatne zajęcia spinningu, a Stacja Kultura zorganizowała wydarzenie czytelnicze pod nazwą „Pociągiem do książki”. Miejski Dom Kultury przygotował występy artystyczne finalistów projektu „Rumski Wokal” , które można było zobaczyć na dworcu PKP. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 wybrali się na marsz Nordic Walking, a podopieczni przedszkola „Słoneczna Jedynka” brali udział w gimnastyce. 


Najwięcej atrakcji przygotowano na weekend wieńczący akcję. W sobotnie południe na ulice miasta wyjechały riksze oferujące mieszkańcom bezpłatne przejazdy, tego samego dnia odbył się też przejazd „Rowerem przez Rumię”. Trasa wiodła dookoła Rumi i kończyła się pod siedzibą Miejskiego Domu Kultury. 


Przejazd rowerowy zorganizowany został w ramach zeszłorocznego projektu do budżetu obywatelskiego. Przedsięwzięcie nie odbyłoby się, gdyby nie głosy mieszkańców. Była to druga edycja wydarzenia. Z roku na rok nas, rowerzystów jest coraz więcej: dzieci, rodziców, młodzieży szkolnej, seniorów czy członków organizacji rowerowych, takich jak Sama Rama czy Szprycha – mówi radna Beata Ławrukajtis. – Serdecznie dziękuję za udział w wydarzeniu. Do zobaczenia za rok, a w międzyczasie oczywiście na trasach rowerowych w Rumi – dodaje. 

Ostatni dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbył się pod hasłem „Dzień bez samochodu”. W niedzielne popołudnie w parku Starowiejskim czekały na mieszkańców liczne atrakcje: zabawy uliczne, tor rowerowy, zajęcia plastyczne i ekologiczne warsztaty. 

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! Od 1 listopada 2021 roku nastąpi zmiana rachunków bankowych Urzędu Miasta Rumi i zamknięcie kasy.