Dzisiaj jest: 28.3.2020, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

KORONAWIRUS - Ważne informacje ! SPRAWDŹ !

Reklama:

Koronawirus (aktualizacja 24.03.2020) – najważniejsze informacje, zalecenia i decyzje podjęte ze względów profilaktycznych przez Burmistrza Rumi

Dodano: 2 tygodnie temu Czytane: 1194 Autor:
Redakcja poleca!

W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 informujemy, że Rząd RP zdecydował o tymczasowym zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach i uczelniach.

Koronawirus (aktualizacja 24.03.2020) – najważniejsze informacje, zalecenia i decyzje podjęte ze względów profilaktycznych przez Burmistrza Rumi

W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 informujemy, że Rząd RP zdecydował o tymczasowym zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach i uczelniach. Ponadto profilaktycznie zamknięte zostają wszystkie miejskie jednostki. Do tej pory na terenie województwa pomorskiego potwierdzono czternaście zachorowań.
 

Aktualizacja – 24.03.2020

List burmistrzów Rumi do rodziców i opiekunów dzieci w wieku szkolnym.
 Rząd wprowadził kolejne ograniczenia, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Obowiązują one od 25 marca do 11 kwietnia.
 

Można się przemieszczać wyłącznie:

 • do i z pracy
 • na potrzeby wolontariatu w walce z koronawirusem
 • w sprawach niezbędnych do życia codziennego (m.in. wyjście do apteki lub sklepu czy na spacer z psem)

Dozwolona liczba pasażerów w transporcie zbiorowym zostaje ograniczona – dostępna będzie połowa miejsc siedzących.
 

Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób, z wyjątkiem spotkań w gronie rodziny lub osób pozostających w stałym pożyciu.
 

Do 11 kwietnia będą obowiązywać dotychczasowe ograniczenia dotyczące organizacji wydarzeń, a także funkcjonowania galerii handlowych, restauracji czy pubów.

 


Aktualizacja – 23.03.2020

Decyzją burmistrza Michała Pasiecznego wszystkie miejskie place zabaw, siłownie zewnętrzne i boiska zostały zamknięte do odwołania.
 


Aktualizacja – 20.03.2020

 • Podpisano rozporządzenie wprowadzające stan epidemii w Polsce.
 • Rząd podjął decyzję o wstrzymaniu szkolnych zajęć do świąt wielkanocnych.
 • Wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców została przedłużona o 14 dni.
 • Premier zapowiedział podwyższenie kary za złamanie kwarantanny z 5 do 30 tys. zł.
Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.
 


Aktualizacja – 17.03.2020

W najbliższych dniach osoby starsze, niepełnosprawne i chore, dla których koronawirus stanowi największe zagrożenie, powinny pozostać w domach. Chcąc wesprzeć mieszkańców, którzy nie mogą liczyć na pomoc bliskich, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rumi uruchamia akcję polegającą na robieniu dla nich zakupów: żywności, środków czystości czy leków. Potrzebni będą jednak wolontariusze.

 • Osoby, które chcą pomóc w realizacji tego przedsięwzięcia jako wolontariusze, proszone są o kontakt telefoniczny pod numerami: 531 646 156 oraz 58 671 05 56 (wew. 816) lub mailowy sekretariat@mops.rumia.pl.
 • Zgłoszenia od osób, które potrzebują takiej pomocy, przyjmowane będą od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30 pod numerami telefonów (58 671 05 56, 537 858 132, 537 825 858, 536 808 915, 536 807 295, 537 808 821, 537 808 386) oraz mailowo pod adresem: sekretariat@mops.rumia.pl. Pracownicy MOPS-u będą weryfikować wszelkie sygnały, a następnie wyznaczać koordynatora, który ustali szczegóły dotyczące terminu oraz sposobu realizacji i rozliczenia zakupów.


 

Aktualizacja – 14.03.2020

Premier RP ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Będą obowiązywać następujące ograniczenia:

 • Rząd zdecydował o profilaktycznym ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych – będą tam funkcjonować wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie.
 • Inaczej będą działać także restauracje, kawiarnie i bary. Ograniczeniu podlega spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będą realizowane wyłącznie na wynos lub dowóz.
 • Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, rząd zdecydował się również zamknąć siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki oraz kina.
 • Na terenie całego kraju wprowadzono również zakaz zgromadzeń o charakterze publicznym, państwowym i religijnym powyżej 50 osób, dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.


Powyższe ograniczenia będą obowiązywać od 14 marca przez co najmniej dwa tygodnie.

Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.


Kwarantanna na granicach

 • Rząd zamyka granice naszego kraju dla cudzoziemców.
 • Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami mogą wracać do Polski. Zostaną oni poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.
 • Zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.
 • Ulice i miasta nie są zamykane – jak podkreśla rząd, nie ma potrzeby, aby otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości.

Powyższe ograniczenia będą obowiązywać od 15 marca przez co najmniej 10 dni.

Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.
 


 

Urząd Miasta w Rumi profilaktycznie zostaje zamknięty dla interesantów

W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, informujemy, że od 13 marca do odwołania Urząd Miasta w Rumi profilaktycznie zostaje zamknięty dla interesantów i pracuje w trybie wewnętrznym.

 • Prosimy, aby najpilniejsze sprawy urzędowe załatwiać telefonicznie (58 679 65 00 oraz 58 679 65 67), drogą elektroniczną (urzad@um.rumia.pl oraz Cyfrowy Urząd i ePUAP) lub w późniejszym terminie.  
 • W przypadku rejestracji aktu zgonu, po uprzednim umówieniu się, klientów przyjmuje Urząd Stanu Cywilnego (58 679 65 21 i 58 679 65 22).
 • W holu Biura Obsługi Mieszkańców została ustawiona skrzynka, w której można składać dokumenty bez konieczności kontaktu z urzędnikami.
 • Punkt Banku Rumia Spółdzielczego, który zlokalizowany jest na kondygnacji 0 urzędu, jest nieczynny.
 • O ewentualnych zmianach będziemy na bieżąco informować na stronie i facebookowym profilu miasta.

Za wszystkie utrudnienia przepraszamy i z góry dziękujemy za zrozumienie.

 
 


Funkcjonowanie placówek oświatowych

By zapobiegać rozpowszechnianiu się koronawirusa, decyzją rządu od 12 do 25 marca funkcjonowanie jednostek oświatowych zostaje czasowo ograniczone. W tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe (publiczne i niepubliczne) nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W czwartek i piątek (12 i 13 marca) szkoły i przedszkola będą zapewniać opiekę, prosimy jednak o pozostawienie dzieci w domach. Natomiast od poniedziałku (16 marca) wszystkie placówki zostaną zamknięte. Terminy egzaminów na razie pozostają bez zmian. Więcej szczegółowych informacji dla dyrektorów, rodziców oraz uczniów można znaleźć na stronie rządowej.


Miejskie jednostki – wstrzymanie organizacji wydarzeń

Decyzją burmistrza Michała Pasiecznego od 12 do 25 marca miejskie jednostki będą zamknięte ze względów profilaktycznych (Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z boiskami i krytą pływalnią oraz filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi). Oznacza to, że na ich terenie nie będą organizowane żadne ogólnodostępne spotkania i wydarzenia o charakterze edukacyjnym, sportowym i kulturalnym. Aktualne informacje na temat działalności miejskich jednostek można śledzić na poniższych stronach internetowych.


Tymczasowe zmiany w funkcjonowaniu urzędu

W związku z aktualnymi zagrożeniami i w trosce o wspólne zdrowie, w Urzędzie Miasta Rumi profilaktycznie wprowadzone zostały tymczasowe zmiany organizacyjne. Oznacza to, że w miarę możliwości wszelkie wnioski należy składać drogą elektroniczną, a pytania zadawać telefonicznie lub mailowo. Jedynym miejscem przyjmowania dokumentów papierowych i bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami jest Biuro Obsługi Mieszkańców. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć w załączonym zarządzeniu.


Ogólne zalecenia

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do: Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia) i Japonii.
 

Osoby, które odwiedziły którekolwiek z wyżej wymienionych państw w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowały u siebie objawy koronawirusa (gorączkę, kaszel, bóle mięśni, przewlekłe zmęczenie, duszności i problemy z oddychaniem), proszone są o bezzwłoczny kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie – tel. 58 677 79 01; 58 672 74 27; 58 672 74 23; 58 672 74 24 lub całodobowy telefon alarmowy (w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu ludzi wywołanych złym stanem sanitarnym lub epidemiologicznym) +48 697 611 090.


Przypominamy, że jednym z podstawowych warunków zmniejszających ryzyko zakażenia wirusem jest dbałość o higienę. Najważniejsze informacje można znaleźć na załączonej ulotce. 

Aktualne informacje i zalecenia Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego można znaleźć na stronach internetowych:

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! WAŻNE ! ------->>> KORONAWIRUS – najważniejsze informacje, zalecenia i decyzje podjęte ze względów profilaktycznych przez Burmistrza Rumi