Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Reklama:

Koronawirus – najważniejsze informacje, zalecenia i decyzje podjęte ze względów profilaktycznych przez Burmistrza Rumi

Dodano: 2 lata temu Czytane: 3981 Autor:
Redakcja poleca!

W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 informujemy, że Rząd RP zdecydował o tymczasowym zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach i uczelniach.

Koronawirus – najważniejsze informacje, zalecenia i decyzje podjęte ze względów profilaktycznych przez Burmistrza Rumi

W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 informujemy, że Rząd RP zdecydował o tymczasowym zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach i uczelniach. Ponadto profilaktycznie zamknięte zostają wszystkie miejskie jednostki.


Aktualizacja – 10.04.2020

 

Osoby przebywające na kwarantannie domowej, które nie mogą liczyć na wsparcie bliskich, a potrzebują pomocy m.in. przy zakupach oraz dostarczeniu żywności i produktów pierwszej potrzeby, mogą się zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi – tel. 58 671 05 56 lub 537 858 132. Dodatkowo jednostka oferuje wszystkim mieszkańcom wsparcie psychologiczne – tel. 515 078 622.

Osoby, które nie mogą spędzić kwarantanny w swoich domach, powinny skontaktować się telefonicznie z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku – całodobowa infolinia tel. 58 307 72 04. Centrum wyznacza miejsce kwarantanny, ale nie zapewnia transportu.


Aktualności:


  

Aktualizacja – 3.04.2020

Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a parki narodowe pozostają zamknięte. Zakaz obowiązuje od 3 do 11 kwietnia włącznie. Straż Leśna i Straż Parków Narodowych będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.
 


 


Aktualizacja – 2.04.2020

Raport Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie dotyczący sytuacji epidemiologicznej w powiecie wejherowskim (stan na 2 kwietnia):

 • Do tej pory na terenie powiatu odnotowano łącznie 14 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem (sanepid nie wskazuje miejsc zamieszkania), z czego 2 osoby są hospitalizowane, a pozostałych 12 osób (z uwagi na dobry stan zdrowia) przebywa w izolacji domowej.
 • Na terenie powiatu wejherowskiego kwarantannie poddane są 943 osoby.
 • Na terenie Rumi kwarantannie poddanych jest 160 osób (to o 72 osoby mniej względem stanu na 31 marca).

Przypominamy, że osoby, które nie mogą spędzić kwarantanny w swoich domach, powinny skontaktować się z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku – całodobowa infolinia tel. 58 307 72 04. Centrum wyznacza miejsce kwarantanny, ale nie zapewnia transportu.
 

Osoby przebywające na kwarantannie domowej, które nie mogą liczyć na wsparcie bliskich, a potrzebują pomocy m.in. przy zakupach oraz dostarczeniu żywności i produktów pierwszej potrzeby, mogą się zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi – tel. 58 671 05 56 lub 537 858 132. Dodatkowo jednostka oferuje wszystkim mieszkańcom wsparcie psychologiczne – tel. 515 078 622.

 Aktualizacja – 1.04.2020

Miasto pomaga w walce z koronawirusem poprzez następujące działania:

 • Urząd Miasta Rumi wspólnie z Pracownią Reklamy One przekaże, na dobry początek, 1200 przyłbic ochronnych m.in. na rzecz lekarzy, pielęgniarek oraz załóg karetek wejherowskiego szpitala, a także służb mundurowych oraz pracowników socjalnych i terenowych.
 • Urząd Miasta Rumi przekaże środki finansowe Szpitalom Pomorskim na zakup sprzętu służącego dekontaminacji (usunięciu i dezaktywacji substancji szkodliwych) wnętrz ambulansów oraz sprzętu medycznego.
 • Pracownicy miejskiego Centrum Integracji Społecznej w Rumi wraz z wolontariuszami szyją maseczki ochronne m.in. dla pracowników przychodni, wejherowskiego szpitala, sklepów spożywczych czy też służb mundurowych.
 • Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pomagają osobom starszych, chorym i niepełnosprawnym poprzez robienie codziennych zakupów. Dodatkowo MOPS oferuje wszystkim mieszkańcom wsparcie psychologiczne.
 • Uruchomiona została również akcja społeczna pn. Zbiórka rzeczy dla Szpitali i Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Nasi mieszkańcy również nie pozostają bierni, za co ogromnie dziękujemy. Jednym z cichych bohaterów jest Artur Wysocki ze Współpracowni, który drukuje na drukarce 3D przyłbice ochronne. Obdarowuje nimi szpitale, przychodnie i hospicja – nie tylko z Pomorza.

 


 

Aktualizacja – 31.03.2020

W dobie panującego koronawirusa, obawiając się o zdrowie i życie wyborców oraz członków komisji wyborczych, samorządowcy sprzeciwiają się organizacji wyborów prezydenckich we wskazanym przez rząd terminie.
Głos w tej sprawie zabrał Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. Przeczytaj list skierowany do komisarza wyborczego w Słupsku.
 Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem.
 

Od 1 kwietnia do odwołania:

 • Obowiązkową kwarantanną są objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę.
 • Każda osoba poniżej 18. roku życia może wyjść z domu tylko pod opieką dorosłego opiekuna.
 • Obowiązuje zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów czy promenad.
 • Piesi mają obowiązek zachowania co najmniej 2-metrowej odległości od innych osób. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
 • Zamknięte zostają wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Usług nie można realizować również poza salonami. Zawieszone jest również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży.
 • Hotele i inne miejsca noclegowe mogą funkcjonować tylko, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.
 • Obowiązuje ograniczona liczba klientów w sklepach (3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia), na targach (3 klientów na 1 punkt handlowy) i na poczcie (2 osoby na 1 okienko pocztowe).
 • W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane są zamknięte.
 • Wszystkie instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie.

Od 2 kwietnia do odwołania:

 • Wszyscy klienci mają robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach
 • W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia.
 • W transporcie zbiorowym pasażerów może być tylu, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Obostrzenie dotyczy wszystkich pojazdów (publicznych i prywatnych), które mają więcej niż 9 miejsc siedzących. Obostrzenie nie dotyczy samochodów osobowych.
 • Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Więcej szczegółowych informacji na temat nowych obostrzeń można znaleźć na stronie rządowej.

 


Aktualizacja – 24.03.2020

List burmistrzów Rumi do rodziców i opiekunów dzieci w wieku szkolnym.
 Rząd wprowadził kolejne ograniczenia, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Obowiązują one od 25 marca do 11 kwietnia.
 

Można się przemieszczać wyłącznie:

 • do i z pracy
 • na potrzeby wolontariatu w walce z koronawirusem
 • w sprawach niezbędnych do życia codziennego (m.in. wyjście do apteki lub sklepu czy na spacer z psem)

Dozwolona liczba pasażerów w transporcie zbiorowym zostaje ograniczona – dostępna będzie połowa miejsc siedzących.
 

Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób, z wyjątkiem spotkań w gronie rodziny lub osób pozostających w stałym pożyciu.
 

Do 11 kwietnia będą obowiązywać dotychczasowe ograniczenia dotyczące organizacji wydarzeń, a także funkcjonowania galerii handlowych, restauracji czy pubów.

 

Przypominamy, że osoby, które nie mogą spędzić kwarantanny w swoich domach, powinny skontaktować się telefonicznie z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku

– całodobowa infolinia 
tel. 58 307 72 04

Centrum wyznacza miejsce kwarantanny, ale nie zapewnia transportu.


 Aktualizacja – 23.03.2020

Decyzją burmistrza Michała Pasiecznego wszystkie miejskie place zabaw, siłownie zewnętrzne i boiska zostały zamknięte do odwołania.
 Aktualizacja – 20.03.2020

 • Podpisano rozporządzenie wprowadzające stan epidemii w Polsce.
 • Rząd podjął decyzję o wstrzymaniu szkolnych zajęć do świąt wielkanocnych.
 • Wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców została przedłużona o 14 dni.
 • Premier zapowiedział podwyższenie kary za złamanie kwarantanny z 5 do 30 tys. zł.
Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.
 


Aktualizacja – 17.03.2020

W najbliższych dniach osoby starsze, niepełnosprawne i chore, dla których koronawirus stanowi największe zagrożenie, powinny pozostać w domach. Chcąc wesprzeć mieszkańców, którzy nie mogą liczyć na pomoc bliskich, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rumi uruchamia akcję polegającą na robieniu dla nich zakupów: żywności, środków czystości czy leków. Potrzebni będą jednak wolontariusze.

 • Osoby, które chcą pomóc w realizacji tego przedsięwzięcia jako wolontariusze, proszone są o kontakt telefoniczny pod numerami: 531 646 156 oraz 58 671 05 56 (wew. 816) lub mailowy sekretariat@mops.rumia.pl.
 • Zgłoszenia od osób, które potrzebują takiej pomocy, przyjmowane będą od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30 pod numerami telefonów (58 671 05 56, 537 858 132, 537 825 858, 536 808 915, 536 807 295, 537 808 821, 537 808 386) oraz mailowo pod adresem: sekretariat@mops.rumia.pl. Pracownicy MOPS-u będą weryfikować wszelkie sygnały, a następnie wyznaczać koordynatora, który ustali szczegóły dotyczące terminu oraz sposobu realizacji i rozliczenia zakupów.

Aktualizacja – 14.03.2020

Premier RP ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Będą obowiązywać następujące ograniczenia:

 • Rząd zdecydował o profilaktycznym ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych – będą tam funkcjonować wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie.
 • Inaczej będą działać także restauracje, kawiarnie i bary. Ograniczeniu podlega spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będą realizowane wyłącznie na wynos lub dowóz.
 • Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, rząd zdecydował się również zamknąć siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki oraz kina.
 • Na terenie całego kraju wprowadzono również zakaz zgromadzeń o charakterze publicznym, państwowym i religijnym powyżej 50 osób, dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.


Powyższe ograniczenia będą obowiązywać od 14 marca przez co najmniej dwa tygodnie.

Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.


Kwarantanna na granicach

 • Rząd zamyka granice naszego kraju dla cudzoziemców.
 • Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami mogą wracać do Polski. Zostaną oni poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.
 • Zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.
 • Ulice i miasta nie są zamykane – jak podkreśla rząd, nie ma potrzeby, aby otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości.

Powyższe ograniczenia będą obowiązywać od 15 marca przez co najmniej 10 dni.

Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.
 


 

Urząd Miasta w Rumi profilaktycznie zostaje zamknięty dla interesantów

W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, informujemy, że od 13 marca do odwołania Urząd Miasta w Rumi profilaktycznie zostaje zamknięty dla interesantów i pracuje w trybie wewnętrznym.

 • Prosimy, aby najpilniejsze sprawy urzędowe załatwiać telefonicznie (58 679 65 00 oraz 58 679 65 67), drogą elektroniczną (urzad@um.rumia.pl oraz Cyfrowy Urząd i ePUAP) lub w późniejszym terminie.  
 • W przypadku rejestracji aktu zgonu, po uprzednim umówieniu się, klientów przyjmuje Urząd Stanu Cywilnego (58 679 65 21 i 58 679 65 22).
 • W holu Biura Obsługi Mieszkańców została ustawiona skrzynka, w której można składać dokumenty bez konieczności kontaktu z urzędnikami.
 • Punkt Banku Rumia Spółdzielczego, który zlokalizowany jest na kondygnacji 0 urzędu, jest nieczynny.
 • O ewentualnych zmianach będziemy na bieżąco informować na stronie i facebookowym profilu miasta.

Za wszystkie utrudnienia przepraszamy i z góry dziękujemy za zrozumienie.

 
 


Funkcjonowanie placówek oświatowych

By zapobiegać rozpowszechnianiu się koronawirusa, decyzją rządu od 12 do 25 marca funkcjonowanie jednostek oświatowych zostaje czasowo ograniczone. W tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe (publiczne i niepubliczne) nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W czwartek i piątek (12 i 13 marca) szkoły i przedszkola będą zapewniać opiekę, prosimy jednak o pozostawienie dzieci w domach. Natomiast od poniedziałku (16 marca) wszystkie placówki zostaną zamknięte. Terminy egzaminów na razie pozostają bez zmian. Więcej szczegółowych informacji dla dyrektorów, rodziców oraz uczniów można znaleźć na stronie rządowej.


Miejskie jednostki – wstrzymanie organizacji wydarzeń

Decyzją burmistrza Michała Pasiecznego od 12 do 25 marca miejskie jednostki będą zamknięte ze względów profilaktycznych (Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z boiskami i krytą pływalnią oraz filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi). Oznacza to, że na ich terenie nie będą organizowane żadne ogólnodostępne spotkania i wydarzenia o charakterze edukacyjnym, sportowym i kulturalnym. Aktualne informacje na temat działalności miejskich jednostek można śledzić na poniższych stronach internetowych.


Tymczasowe zmiany w funkcjonowaniu urzędu

W związku z aktualnymi zagrożeniami i w trosce o wspólne zdrowie, w Urzędzie Miasta Rumi profilaktycznie wprowadzone zostały tymczasowe zmiany organizacyjne. Oznacza to, że w miarę możliwości wszelkie wnioski należy składać drogą elektroniczną, a pytania zadawać telefonicznie lub mailowo. Jedynym miejscem przyjmowania dokumentów papierowych i bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami jest Biuro Obsługi Mieszkańców. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć w załączonym zarządzeniu.


Ogólne zalecenia

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do: Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia) i Japonii.
 

Osoby, które odwiedziły którekolwiek z wyżej wymienionych państw w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowały u siebie objawy koronawirusa (gorączkę, kaszel, bóle mięśni, przewlekłe zmęczenie, duszności i problemy z oddychaniem), proszone są o bezzwłoczny kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie – tel. 58 677 79 01; 58 672 74 27; 58 672 74 23; 58 672 74 24 lub całodobowy telefon alarmowy (w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu ludzi wywołanych złym stanem sanitarnym lub epidemiologicznym) +48 697 611 090.


Przypominamy, że jednym z podstawowych warunków zmniejszających ryzyko zakażenia wirusem jest dbałość o higienę. Najważniejsze informacje można znaleźć na załączonej ulotce. 

Aktualne informacje i zalecenia Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego można znaleźć na stronach internetowych:

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Zamieść Bezpłatne Ogłoszenie w Portalu MiastoRumia.pl