Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Reklama:

Zapomniany skwer w Rumi stanie się strefą relaksu

Dodano: rok temu Czytane: 420 Autor:

Miasto przystępuje do realizacji kolejnego projektu z Budżetu Obywatelskiego.

Zapomniany skwer w Rumi stanie się strefą relaksu

Miasto przystępuje do realizacji kolejnego projektu z Budżetu Obywatelskiego. Tym razem jest to zaaranżowanie przestrzeni na skwerze u zbiegu ulic Derdowskiego i Wybickiego. W niedalekiej przyszłości obszar ten stanie się strefą relaksu dla spacerujących tą częścią Rumi mieszkańców.
 

Przede wszystkim rekreacja

Pomnik dwóch wybitnych mężów stanu – Józefa Wybickiego i Hieronima Derdowskiego – stanął u zbiegu ulic tych patronów w 2004 roku. Przez lata skwer częściowo utracił swoją reprezentacyjną funkcję, a tamtejsza aktywność została ograniczona niemal wyłącznie do miejskich uroczystości, które odbywają się z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Narodowego Święta Niepodległości.
 

Na co dzień ulicami Derdowskiego i Wybickiego mieszkańcy przemieszczają się do pobliskiej szkoły, przedszkola, basenu, przychodni oraz okolicznych punktów usługowych. Dlatego też pojawił się pomysł, aby obszar ten stał się miejscem odpoczynku – z inicjatywy rumian powstał projekt obywatelski pod nazwą „Usiądź i odpocznij w Rumi”, który został złożony w 2018 roku.
 

W tym miejscu brakuje malutkiego parku. Ma on spełniać swoją dotychczasową rolę, czyli miejsca upamiętniającego Derdowskiego i Wybickiego, ale ma być też miejscem, w którym będzie można przysiąść na ławce w cieniu, w miłym otoczeniu – mówi Marcin Kaczmarek, radny oraz jeden z wnioskodawców projektu.


Tego chcą mieszkańcy

Projekt „Usiądź i odpocznij w Rumi” ostatecznie poparło ponad 440 mieszkańców, dzięki czemu został on przekazany do realizacji. Ze względu na czasochłonne prace projektowe oraz wszelkie formalności, wykonawca przystąpi do prac budowlanych w sierpniu tego roku.
 

Skwer przy skrzyżowaniu ulic Wybickiego i Derdowskiego to plac w centrum miasta, który od wielu lat nie był zagospodarowany tak, jak powinien – przyznaje Ariel Sinicki, wiceburmistrz do spraw inwestycji. – Dzięki projektowi z Budżetu Obywatelskiego, dzięki inicjatywie i aktywności mieszkańców, ten skwer w końcu będzie przebudowany. Znajdzie się tam między innymi miejsce do odpoczynku oraz bezpieczny zjazd dla wózków. Zostanie też postawiona mała architektura: ławeczki oraz śmietniki – wymienia.


Szczegółowy zakres prac

Miasto podpisało z wykonawcą umowę obejmującą: likwidację schodów terenowych, wyprofilowanie chodnika celem zwiększenia dostępności skweru dla osób niepełnosprawnych i rowerzystów, wykonanie nawierzchni z płytek betonowych, a także montaż latarni oświetleniowych i oświetlenia pomnika. Prace rozpoczną się w sierpniu i zakończą pod koniec września tego roku.
 

Na początku zostaną wykonywane prace techniczne, wśród nich wymiana chodnika i budowa bezpiecznego zjazdu dla wózków. Następnie chcemy wymienić płot i zająć się nasadzeniami – precyzuje wiceburmistrz Ariel Sinicki.


Wykonawcą pierwszej części prac, wycenionych na około 100 tysięcy złotych, będzie gdańskie przedsiębiorstwo Usługi w Zakresie Budownictwa Drogowego – Krzysztof Walaszczyk. Roboty mają się rozpocząć 17 sierpnia.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Dodaj Bezpłatne Ogłoszenia w Portalu MiastoRumia.pl