Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Balony z Helem Rumia - tel.: 531 06 96 96

Reklama:

Metropolia zbada zachowania transportowe mieszkańców

Dodano: rok temu Czytane: 237 Autor:

Po raz pierwszy w historii Obszaru Metropolitalnego przeprowadzone zostanie badanie zachowań transportowych mieszkańców.

Metropolia zbada zachowania transportowe mieszkańców

Po raz pierwszy w historii Obszaru Metropolitalnego przeprowadzone zostanie badanie zachowań transportowych mieszkańców. Jest to równocześnie największe z dotychczas realizowanych w metropolii badań. Wszystko po to, aby polepszyć metropolitalny transport i podnosić jakość życia mieszkańców.
 

W badaniu zapytamy mieszkańców Metropolii m.in. o to, ile i jakich pojazdów posiadają w swoich domach, jakie są cele ich podróży. Chcemy dowiedzieć się, jak wyglądają codzienne i weekendowe podróże – jakim środkiem transportu się poruszają i ile czasu im to zajmuje. Interesuje nas też to, co skłania mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej, ale też dlaczego wybierają samochód oraz czego obawiają się w swoich podróżach – mówi Karolina Orcholska, koordynator ds. transportu i mobilności OMGGS.


Ważnym będzie też określenie, co może skłonić mieszkańców OMGGS do zmiany samochodu na ekologiczny środek transportu, np. komunikację zbiorową, rower czy hulajnogę. Interesująca będzie też ich wizja, jak będzie wyglądał transport w naszej metropolii za 20 lat.
 

Zebrane informacje będą podstawą do opracowania strategicznych dokumentów dla metropolii dotyczących mobilności. Mogą być one niezbędne m.in. do ubiegania się o wielomilionowe dotacje unijne dla rozwoju naszego regionu. Robimy to po to, aby mieszkańcy mieli lepszy transport publiczny, czystsze powietrze i wyższą jakość życia – wyjaśnia Karolina Orcholska.


Badanie prowadzone jest w ramach przygotowań Planu Zrównoważonej Mobilności – SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). Jest to długoterminowa strategia planowania  przyjaznego transportu oraz maksymalnego wykorzystania infrastruktury dostępnej w miastach, gminach i powiatach OMGGS.  
 

SUMP obejmuje m.in. analizę stanu obecnego, budowanie wizji, ustanawianie celów, aktywne komunikowanie, monitoring oraz ocenę wniosków i doświadczeń. Od tradycyjnego planowania transportu SUMP wyróżnia się szczególnym zaangażowaniem wszystkich zainteresowanych grup osób oraz koordynacją polityk m.in. transportu, zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska, rozwoju gospodarczego, polityki społecznej, zdrowia czy bezpieczeństwa.
 

Dzięki SUMP wszystkie działania transportowe w metropolii będą przemyślane, zaplanowane i oparte o długofalową wizję rozwoju zrównoważonej mobilności na całym jej obszarze. Wymaga to przede wszystkim dogłębnej oceny obecnej sytuacji i przyszłych tendencji, a także wykorzystania dostępnych środków technicznych, infrastrukturalnych, finansowych i promocyjnych.

Ankieta dostępna jest pod tym linkiem. Badanie potrwa do końca października.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! „Wielkie choinek ubieranie” w Galerii Rumia !