Dzisiaj jest: 24.9.2021, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Reklama:

Podczas zakupów w aplikacji sprzedażowej, uważaj na oszustów, którzy kontaktują się poprzez inne komunikatory społecznościowe

Dodano: miesiąc temu Czytane: 354 Autor:

Policjanci ponownie przypominają i apelują o ostrożność podczas zakupów przez internet.

Podczas zakupów w aplikacji sprzedażowej, uważaj na oszustów, którzy kontaktują się poprzez inne komunikatory społecznościowe

Policjanci ponownie przypominają i apelują o ostrożność podczas zakupów przez internet. Osoby sprzedające rzeczy za pośrednictwem znanych portali internetowych w ostatnim czasie stały się celem oszustów. Przestępcy kontaktują się ze sprzedającym poprzez znany komunikator, okazują zainteresowanie towarem, a następnie przejmują dane kart płatniczych swoich ofiar, korzystają z „reverse payment”. W taki sposób można stracić oszczędności zgromadzone na kontach bankowych. Apelujemy o ostrożność. Pamiętajmy, że kontakt sprzedawcy i kupującego może odbywać się jedynie poprzez stronę, na której robimy zakupy. Jeśli ktoś chce przejść na kontakt prywatny, do innej aplikacji, przez znane komunikatory, to powinno być dla nas sygnałem, że może to być oszust.
 

Oszuści znaleźli kolejną metodę, aby okradać swoje ofiary. Wykorzystują do tego znany serwis sprzedażowy. Swoje pytania dotyczące wystawionego na sprzedaż przedmiotu kierują nie za pośrednictwem tego portalu, tylko przechodzą na kontakt prywatny za pośrednictwem znanego komunikatora. Następnie wysyłają link do fałszywego serwisu płatności. Sprzedający podaje dane wrażliwe czyli nr karty płatniczej i kod zabezpieczający i traci przez to swoje oszczędności. Pamiętajmy, że całość zakupów i sprzedaży powinna być wykonywana przez aplikację, na której jest oferta, a nie przez dodatkowe prywatne komunikatory. Jeśli ktoś kontaktuje się z tobą za pomocą komunikatora, a nie aplikacji bądź strony sprzedażowej, bądź czujny, możesz stać się ofiarą oszusta.

Wczoraj policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie o takim oszustwie.  Oszukana osoba otrzymała komunikatorem link, kliknęła i zalogowała się, podała numer i kod do karty płatniczej, po czym straciła prawie 2000 zł.  Obecnie funkcjonariusze pracują nad tą sprawą. Nie ma potrzeby wykonywać w ten sposób ( za pośrednictwem komunikatora) żadnych płatności. Do tego służy aplikacja sprzedażowa.
 

Mundurowi apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętaj kto i co do Ciebie pisze. Prosimy, aby nie korzystać z linków, które otrzymujemy od nieznanych osób. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty, a tym bardziej kodu zabezpieczającego.

Jeżeli chcemy sprzedać przedmiot na aukcji internetowej, odrzucajmy potencjalnych kupujących, którzy kontaktują się z nami poza portalem sprzedażowym, za pośrednictwem komunikatorów społecznościowych. Żądajmy tradycyjnego przelewu na numer konta, bądź gotówki. 
 

Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać!

Źródło: www.wejherowo.policja.gov.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Bezpieczna Rumia nr 41 - Budżet Obywatelski - Zagłosuj za Twoim Bezpieczeństwem !