Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Reklama:

Dla nich morze nie ma tajemnic

Dodano: 2 lata temu Czytane: 560 Autor:

Rozpoznanie części statku to dla nich nie problem, węzły marynarskie wiążą z zamkniętymi oczami, a wiedzę o morzu i historii Polski morskiej mają w małym palcu.

Dla nich morze nie ma tajemnic
Rozpoznanie części statku to dla nich nie problem, węzły marynarskie wiążą z zamkniętymi oczami, a wiedzę o morzu i historii Polski morskiej mają w małym palcu. Nic dziwnego, w końcu są laureatami Finału Finałów Konkursu Wiedzy o Morzu. Uroczysta gala tej imprezy odbyła się w czwartek 26 września w auli Uniwersytetu Morskiego Gdyni. Na najlepszych czekały puchary, medale i wartościowe nagrody.
 
Konkurs Wiedzy o Morzu to inicjatywa skierowana do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W eliminacjach szkolnych do testu przystąpiło ponad 600 uczestników. Dwa finały, które odbyły się w Gdyni i Kołobrzegu zgromadziły niemal kilkudziesięciu uczniów z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.
 
W Gali Finału Finałów udział wzięli najlepsi z najlepszych. Zaproszono 16 zawodników z gdyńskich i kołobrzeskich finałów – 12 laureatów i 4 osoby, które w konkursach zajęły czwarte miejsca. Pomysłodawcą i autorem pytań oraz zadań praktycznych był Jarosław Kłodziński, radny miasta Gdyni i członek Zarządu Związku Miast i Gmin Morskich.
 
- Jesteśmy zadowoleni z frekwencji uczestników i kibiców. Na sali zasiadła blisko setka gości. Poza laureatami dwóch finałów z Gdyni i Kołobrzegu do zabawy w rozwiązywanie testów zaproszono także przybyłych z nimi kibiców – relacjonuje Jarosław Kłodziński, radny Miasta Gdyni.

Gala Finału Finałów Konkursu Wiedzy o Morzu // fot. Paweł Kukla
 
Konkurs składał się z kilku etapów. W każdym z nich eliminowani byli kolejni zawodnicy, aż do wyłonienia finałowej czwórki. Tematyka przygotowanych pytań dotyczyła: gospodarki morskiej, morza, miast i gmin członkowskich Związku, żeglarstwa, krajoznawstwa, Marynarki Wojennej i rybołówstwa. Uczestnicy rywalizowali też w zadaniach praktycznych: odgadywali części tworzące żaglowiec, gatunki bałtyckich ryb, a także prezentowali swoje umiejętności w wiązaniu węzłów.

Poprawność odpowiedzi i wykonywanych zadań oceniało jury w składzie: Katarzyna Chmielewska, kierownik biura rektora Uniwersytetu Morskiego, Janina Wasylka, działaczka społeczna i była radna z Gdyni, Katarzyna Piekarek ze ZMiGM, kmdr Sebastian Draga z Centrum Operacji Morskich Marynarki Wojennej, st. chor. mar. Daniel Kowalski z Akademii Marynarki Wojennej, Rafał Skrzypiński, wizytator z Pomorskiego Kuratorium Oświaty oraz Marcin Makowski, dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich,
 
- Spore trudności uczniom sprawiło podawanie nazw wyposażenia ORP „Iskra”, zwinność palców przydała się przy wiązaniu węzłów żeglarskich oraz przy montażu śrubunku na gwincie stalowej śruby – mówi Rafał Skrzypiński, wizytator z Pomorskiego Kuratorium Oświaty.
 
Po ostatnim etapie konkursu nastąpiło podsumowanie punktów i wyłonienie zwycięzcy. Laureatami Gali Finału Finałów Konkursu Wiedzy o Morzu zostali:
 
I miejsce – Błażej Kerlin – Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni
II miejsce – Kaja Dąbrowska – Zespół Szkół Morskich w Gdańsku
III miejsce – Błażej Wolski - Zespół Szkół Morskich w Gdańsku
IV miejsce – Filip Sajko – Szkoła Podstawowa nr 33 w Gdyni

Laureaci konkursu wraz z członkami jury // fot. Paweł Kukla
 
Finałowa czwórka otrzymała medale, pamiątkowe puchary, vouchery na rejs na „Generale Zaruskim” oraz nagrody rzeczowe. Wyjątkowy puchar dla zwycięzcy ufundowany został przez prezydentów miast Gdyni, Gdańska, Szczecina i Kołobrzegu. Nagrody specjalną dla zwycięzcy, w postaci dzwonu okrętowego, przygotował również Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - prof. Janusz Zarębski.
 
Gala Finału Finałów Konkursu Wiedzy o Morzu odbyła się pod patronatem prezydentów miast: Gdyni – Wojciecha Szczurka, Gdańska – Aleksandry Dulkiewicz, Kołobrzegu – Anny Mieczkowskiej oraz miasta Szczecin, które udzieliło Mecenatu Kultury. Prezydenci tych czterech miast ufundowali również puchar dla zwycięzcy. Konkurs otrzymał patronat honorowy rektora Uniwersytetu Morskiego, a jego sponsorami byli ponadto Związek Miast i Gmin Morskich oraz OPEC Gdynia.
Źródło: www.gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! Od 1 listopada 2021 roku nastąpi zmiana rachunków bankowych Urzędu Miasta Rumi i zamknięcie kasy.