Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Balony z Helem Rumia - tel.: 531 06 96 96

Reklama:

Tablica na ul. Pilotów - kolejny przystanek na Szlaku Wolności i Lecha Wałęsy

Dodano: 2 lata temu Czytane: 569 Autor:

W niedzielę 29 września, w dniu urodzin Lecha Wałęsy, na budynku przy ul. Pilotów 17, na Zaspie, zostanie umieszczona tablica należąca do cyklu pt. „Szlak Wolności i Lecha Wałęsy”.

Tablica na ul. Pilotów - kolejny przystanek na Szlaku Wolności i Lecha Wałęsy

W niedzielę 29 września, w dniu urodzin Lecha Wałęsy, na budynku przy ul. Pilotów 17, na Zaspie, zostanie umieszczona tablica należąca do cyklu pt. „Szlak Wolności i Lecha Wałęsy”. Jest to wyjątkowe miejsce w historii opozycyjnego Gdańska – to tam w latach 1980-1988 mieszkał Lech Wałęsa z rodziną. Na budynku znajduje się również mural autorstwa Piotra Szwabe, przedstawiający portret legendy „Solidarności”.
 

„Szlak Wolności i Lecha Wałęsy” to, docelowo, 10 miejsc na terenie Gdańska, których historia jest bezpośrednio związana z historią ruchu NSZZ "Solidarność" oraz jego przywódcą – Lechem Wałęsą.  Ideą szlaku jest upamiętnienie jednego z najsławniejszych Polaków, laureata Pokojowej Nagrody Nobla – Lecha Wałęsy, ikony „Solidarności”.  
 

Spacerując szlakiem Wolności  poznajemy kolejne miejsca związane z historią i życiem Lecha Wałęsy. Tablica na ul. Pilotów, będzie piątym przystankiem, kolejne tablice zostaną odsłonięte w najbliższym czasie.
 

Dotychczas w ramach projektu „Szlak Wolności i Lecha Wałęsy” można odwiedzić cztery punkty, które znajdują się:

- przy ulicy Dmowskiego 13 – na kamienicy, w której jesienią 1980 r. mieściło się pierwsze, tymczasowe biuro Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego (jeszcze bez dodatku „Solidarność” w nazwie);

- przy ulicy Grunwaldzkiej 103 – miejscu, gdzie mieściła się siedziba Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność” do wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. W połowie lat 1990. budynek został zakupiony przez Bank PKO BP i poddany przebudowie, która zmieniła jego wcześniejszy wygląd;

- na Hali Olivia, gdzie jesienią 1981 r. odbywał się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, podczas którego Lech Wałęsa 4 października 1981 r. został wybrany przewodniczącym związku;

- na ścianie budynku plebanii Bazyliki Św. Brygidy przy ul. Profesorskiej 17, gdzie po wprowadzeniu stanu wojennego odbywały się spotkania działaczy zdelegalizowanej Solidarności, m.in. Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, Jacka Kuronia, Adama Michnika, Bronisława Geremka, Andrzeja Gwiazdy, Marka Jurka oraz ks. Jerzego Popiełuszki. Tablica została uroczyście odsłonięta przez ś.p. Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska, w 35. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.
 

Emaliowane tablice o owalnym kształcie zostały zaprojektowane przez dr Anitę Wasik z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
 

Inspiracją dla Szlaku jest wydany kilka lat temu przez miasto Gdańsk przewodnik “Gdańsk według Lecha Wałęsy” (autorstwa Piotra Adamowicza, Andrzeja Drzycimskiego i Adama Kinaszewskiego).

Źródło: www.gdansk.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! „Wielkie choinek ubieranie” w Galerii Rumia !