Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Reklama:

Ataki terrorystyczne w Gdańsku? Spokojnie to tylko ćwiczenia obronne IMPAS

Dodano: 2 lata temu Czytane: 582 Autor:

W czwartek przed 8.00 rano gdańskie służby dostały zgłoszenie o wybuchu w okolicach zbiornika retencyjnego na Srebrnikach.

Ataki terrorystyczne w Gdańsku? Spokojnie to tylko ćwiczenia obronne IMPAS

W czwartek przed 8.00 rano gdańskie służby dostały zgłoszenie o wybuchu w okolicach zbiornika retencyjnego na Srebrnikach. Natychmiast powiadomione zostały Gdańskie Wody, Zarząd Dróg i Zieleni, Straż Pożarna, Policja i Straż Miejska. Na miejscu okazało się, że został wysadzony wał okalający zbiornik. Gdańskie Wody przystąpiły do obniżenia stanu wody i uszczelnienia wału. Na teren wkroczyli także pirotechnicy z psem tropiącym. Tuż po 9.00 wpłynęło kolejne zgłoszenie, tym razem dotyczyło pakunku pozostawionego w tunelu pod Martwa Wisłą. W związku z podejrzeniem zamachu bombowego, tunel został zamknięty i zabezpieczony. 
 

Takie zdarzenia miały miejsce w czwartek 26 września, ale spokojnie, to tylko scenariusz ćwiczeń obronnych IMPAS przeprowadzonych w ostatnich dniach w Gdańsku.
 

Ćwiczenia powiązane były z elementami zarzadzania kryzysowego, a ich głównym celem przygotowanie kierowniczej kadry Urzędu i zespołów zadaniowych. Pozwoliły one na zweryfikowanie obowiązujących procedur ratowniczych dostosowanie ich do rzeczywistych warunków i potrzeb. Sprawdzono także czy przepływ informacji pomiędzy służbami i jednostkami Urzędu odbywa się bez zbędnego opóźnienia, a uczestnicy reagują szybko i sprawnie na nieoczekiwane wydarzenia.
 

W ćwiczeniach uczestniczyła prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz zastępca prezydenta Piotr Borawski, którzy jako kierujący działaniami Sztabu Kryzysowego odpowiedzialni byli za podejmowanie kluczowych decyzji.
 

Pora ćwiczeń, czyli poranne godziny szczytu zostały wybrane nieprzypadkowo. Ważne jest aby takie ćwiczenia odzwierciedlały najbardziej realną sytuację. Dodatkowym efektem działań było spostrzeżenie, że niestety nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego stosowali się do nakazów i zakazów o których informowały służby, co w przypadku ćwiczeń było niegroźne, natomiast w sytuacji realnego zagrożenia mogło się skończyć poważnymi konsekwencjami.
 

W poprzednich latach w Gdańsku prowadzone były ćwiczenia "Magistrat" oraz "Pomorze". Zgodnie z założeniami udział tegorocznych ćwiczeniach wzięły służby Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wybrane Wydziały Urzędu Miejskiego, oraz jednostki organizacyjne podległe Prezydentowi: Gdańskie Wody, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Źródło: www.gdansk.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Dodaj Bezpłatne Ogłoszenia w Portalu MiastoRumia.pl