Dzisiaj jest: 21.6.2021, imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Reklama:

Zestawienie miejskich inwestycji w Rumi – kwiecień 2021

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 317 Autor:

W marcu postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z rekreacją i transportem.

Zestawienie miejskich inwestycji w Rumi – kwiecień 2021

W marcu postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z rekreacją i transportem. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu.

Ulica Sabata zmienia oblicze

Na pasie drogowym, gdzie prowadzone były prace związane z remontem kanalizacji deszczowej, pojawił się nowy asfalt. Wkrótce ruch zostanie przeniesiony na zmodernizowaną część jezdni, natomiast na pasie, którym standardowo odbywa się ruch w kierunku Łężyc, nawierzchnia zostanie poddana przebudowie. Po zakończeniu prac ruch zostanie tymczasowo przywrócony w obu kierunkach.

Wznowienie robót drogowych w rejonie ul. Sabata, które ponownie spowodują chwilowe utrudnienia, nastąpi po przywróceniu standardowej organizacji ruchu na drodze krajowej nr 6 w Janowie, gdzie postępuje budowa węzła integracyjnego.

Inwestycja realizowana z dofinansowaniem.

Trwa rewitalizacja Wzgórza Markowca

W marcu zakończyły się prace saperskie. Specjaliści natrafili nie tylko na niewybuchy, które zostały odpowiednio zabezpieczone, ale i na liczne łuski po pociskach, resztki karabinów, hełm oraz kankę.

Wszystkie powojenne znaleziska zostaną skatalogowane, poddane ewentualnej renowacji, a w przyszłości zasilą zbiory miejskiej wystawy historycznej.

Dalsze prace, które zaplanowano w związku z rewitalizacją Wzgórza Markowca, związane będą z budową drogi prowadzącej na szczyt wzniesienia. Nowa nawierzchnia umożliwi przetransportowanie tam materiałów budowlanych i rozpoczęcie kolejnych etapów inwestycji.

Inwestycja realizowana z dofinansowaniem.

Budowa węzła integracyjnego z tunelem w Janowie

Trwają prace związane z budową skrzyżowania ul. Sobieskiego, Gdańskiej i Polnej, parkingu przy ul. Obrońców Westerplatte i ul. Kolejowej, tunelu pod torami kolejowymi oraz obiektów inżynieryjnych – kładki oraz murów
oporowych.

Nadal obowiązuje zmieniona organizacja ruchu na drodze krajowej nr 6, utrudnienia potrwają do końca kwietnia. Wprowadzony wariant pozwolił jednak na skrócenie o blisko miesiąc jednego z najtrudniejszych etapów tej inwestycji. Po zakończeniu prac będzie można się przemieszczać nową jezdnią i ścieżką rowerową.

Inwestycja realizowana z dofinansowaniem.

Budowa ścieżki rowerowej na ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego

Trwają przygotowania do budowy ścieżki rowerowej na ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego. Na początku marca wycięte zostały drzewa i krzaki, które kolidowałyby z inwestycją. Między innymi dzięki tym działaniom możliwe stanie się zbudowanie ponad 1400-metrowego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej.

Nowa bitumiczna nawierzchnia będzie się rozciągać od ul. Przyrzecznej do granicy miasta z gminą Kosakowo. Ponadto, na końcu ścieżki wybudowany zostanie obiekt mostowy nad Zagórską Strugą.

Trwa ustalanie szczegółów dotyczących przebiegu tej inwestycji. Koszty przedsięwzięcia będą znane po rozstrzygnięciu przetargu. Nowa nawierzchnia powinna zostać zrealizowana do przyszłorocznych wakacji.

Ścieżka rowerowa jest w tym miejscu bardzo potrzebna, głównie ze względu na bezpieczeństwo. Ulica jest dość wąska, a w momentach zwiększonego ruchu, kiedy na drodze pojawiają się też jednoślady, nietrudno o wypadek. Nawierzchnia dedykowana rowerzystom rozwiąże ten problem. Dodatkowy walor to rekreacja. Każdy, kto będzie mógł się przemieszczać nową ścieżką, w otoczeniu zieleni, z pewnością to doceni – przekonuje radny Marcin Kaczmarek, przewodniczący Komisji Polityki Gospodarczej i Przestrzennej.
 

Nowy stojak rowerowy przy ul. Gdańskiej

Dzięki współpracy ze spółką PEWIK Gdynia przy ul. Gdańskiej stanął stojak dedykowany rowerom. Pracownicy urzędu, wspólnie z mieszkańcami, ustalają najlepsze lokalizacje dla kolejnych stojaków tego typu.

Powstaje mapa termowizyjna Rumi i okolic

Nad Małym Trójmiastem Kaszubskim oraz Gdynią realizowane były specjalne naloty. Zainstalowana w samolocie kamera termowizyjna badała straty ciepła w sieci ciepłowniczej i budynkach. Dzięki wykonanym zdjęciom powstaną ogólnodostępne lotnicze mapy termowizyjne czterech miast.

Przedsięwzięcie stanowi efekt porozumienia, które 15 lutego podpisali włodarze: Gdyni, Rumi, Redy i Wejherowa oraz prezes gdyńskiego OPEC-u. Wspólne zamówienie wykonania mapy termowizyjnej obniżyło koszty tej inwestycji.

Identyfikacja miejsc ewentualnych wycieków i strat ciepła pozwoli precyzyjniej zaplanować modernizacje i remonty sieci oraz budynków, a tym samym zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne. W długofalowym ujęciu projekt przyczyni się do poprawy jakości powietrza, a także pozwoli mieszkańcom obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Betonowy plac zmienia się w ekologiczne patio

Inwestycja zakłada przekształcenie zabetonowanego szkolnego dziedzińca w ekologiczne i nowoczesne miejsce rekreacji. Przygotowany przez urząd miasta projekt przebudowy zwyciężył w konkursie organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prace zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym, który potrwa do połowy kwietnia, przygotowany zostanie teren budowy. Nastąpi rozbiórka nawierzchni z płyt chodnikowych, wywóz gruzu i ziemi. Wykonawcą jest firma Drogmar z Sopotu. Koszt prac wynosi 48 tys. zł.

W drugim etapie, który planowo ma się zakończyć w pierwszej połowie roku, nastąpi zagospodarowanie terenu. Pojawią się m.in. nowe nasadzenia, powstanie ogród deszczowy oraz zamontowane zostaną elementy małej architektury. Obecnie realizowana jest procedura wyłonienia wykonawcy.

Inwestycja realizowana z dofinansowaniem.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Sprawdź! Jak załatwić w Rumi sprawy urzędowe w dobie pandemii